Vitamin kalauz A-Z-ig a Zen-Test Természetgyógyászattal – második rész

Útmutató a C-, D-, K-vitaminokról és arról hogyan is használjuk őket helyesen?

 

Üdvözlök ismét minden kedves érdeklődőt a Zen-Test Természetgyógyászat legújabb blogbejegyzésének az oldalán.
Az alábbiakban igyekszem minden érdeklődő számára és részletes áttekintést nyújtani a vitaminok sokszínű világáról és megvilágítani számos fontos részletet amely a hétköznapi ember számára segíthet tisztábban látni az információk útvesztőjében. Ezen blog sorozat célja az, hogy mindenkinek érthetően és részleteiben betekintést nyújtsak abba miért is fontosak az egyes vitaminok szervezetünk működése szempontjából és hogyan is használjuk őket helyesen annak érdekében, hogy támogassanak bennünket az egészségmegőrzés folyamatában.

Amennyiben az olvasó még nem olvasta a bevezető általános információs blogbejegyzést a témában, ez esetben javaslom azzal kezdeni, mielőtt tovább olvasnád az alábbi írást. A sorozat első részét az alábbi linkre kattintva érheted el:

 

Vitamin kalauz A-Z-ig a Zen-Test Természetgyógyászattal – első rész link

 

Most pedig kezdjünk is bele az egyes vitaminok áttekintésébe!
Úgy döntöttem, hogy nem az ABC rendet követve fogjuk átvenni a vitaminokat, hanem inkább annak függvényében haladunk mik a legfontosabbak és „legalapvetőbbek” mindenki számára és haladunk majd a specifikusabb bizonyos szervek működését speciálisan támogatóbbak felé.
Így a sorozat első részében azt a legalapvetőbb 3 vitamint vesszük át, melyeknek minden háztartásban jelen „kellene” lenniük napi használatban, azaz a C + D + K vitaminok. 

C-vitamin:

A C-vitamin az egyik legfontosabb nélkülözhetetlen vitaminjaink egyike. Nagyon nagy hatást gyakorolt az emberiségre Szent-Györgyi Albert 1932-es felfedezése, ahol is leírta, hogy a hexuronsav és a C-vitamin azonosak egymással.
Az 1900-as évek elejére már két évszázada ismert volt, hogy a citrusfélékben
(pl.: citromban, narancsban) van valamilyen anyag, amely gyógyítja és megelőzi a skorbut kialakulását. Nagyon sokáig kísérleteztek a citrusfélékkel, de mivel ott számos molekula van jelen, így nem tudták kimutatni azt az egy molekulát, amely a „skorbutellenes anyag” volt, majd elérkezett az 1932-es felfedezés Szent-Györgyi Albert és Joseph L. Svirbely munkássága alapján, miszerint a hexuronsav és a
C-vitamin azonosak egymással.
Nem sokkal később pedig Szent-Györgyi rájött arra, hogy a paprikából könnyedén
ki tudja vonni tiszta formában az anyagot és egy hét alatt másfél kiló tiszta C-vitamint állított elő paprika felhasználásával.
Nagyon érdekes elmondanunk erről a vitaminról, hogy a legtöbb állat képes saját szinten szervezetén belül előállítani a C-vitamint a GULO enzim segítségével, azonban ez az enzim az emberben, a főemlősökben, a tengerimalacban és pár másik állatfaj esetében hiányzik, így ők képtelenek a C-vitamin előállítására. Ez azt jelenti, hogy az embernél ezt a vízben oldódó – így könnyen a szervezetből kiürülő – vitamint rendszeresen külső forrásból kell pótolni!

A C-vitamin alapszerkezeti anyaga az aszkorbinsav, melynek aktív biológiai formája az L-aszkorbinsav és az L-dehidroaszkorbinsav. Nagyon fontos megemlítenünk, hogy a szervezetünkben csakis aktív biológiai formában képes hatékonyan dolgozni az anyag, így fontos, hogy ne csak magát az „előanyagát”, azaz az aszkorbinsav formát juttassuk be a szervezetünkbe, hanem a komplex vitamint is, tehát élő aktív formában is biztosítanunk kell azt a szervezetünk számára, nem csak a szintetizált kivonatot.
Mit is jelent ez?
Azt, hogy, ha csak aszkorbinsavat szedünk C-vitamin forrásnak, az szintén egy idő után hiányállapotot fog generálni a szervezetben és funkciós zavarokat eredményez, mert a szervezet más részeiről fogja az aszkorbinsav elvonni biológiai aktív formájához a többi építő elemét. Tehát mindenképpen olyan C-vitamin forrást keressünk a vitamin pótlására, amiben az aktív „természetes” összetétele is benne van a C-vitaminnak még akkor is, ha mellé aszkorbinsav kiegészítést is szedünk.
Fogyaszthatunk olyan növényi eredetű aktív formát, amelyekben nagy arányban van jelen a C-vitamin teljes szerkezet, ilyen például a homoktövis, a csipkebogyó és az Acerola (nyugat-indiai cseresznye).
Tehát javaslat az, hogy az aszkorbinsav tartalmú készítményeket ezen növények kivonatával vagy a növények fogyasztásával is kiegészítsük!

 

 

Most pedig nézzük meg miben tud nekünk segíteni a                 C-vitamin fogyasztása:

 

– Egyik leghatékonyabb szabadgyökfogó/antioxidáns tulajdonsággal bíró vitamin

– Nagyon fontos immunrendszerünk stabil erős működésének támogatásához, fokozza az immunrendszer sejtjeinek aktivitását

– Daganat megelőző hatással rendelkezik és csökkenti a szívbetegségek kockázatát

– Serkenti a májenzimek működését, ezen keresztül pedig a méregtelenítést

– Nélkülözhetetlen a szervezetben a kollagén felépüléshez és beépüléshez (ezért, ha valaki belsőleg fogyaszt kollagént a szervezet támogatására, akkor mindenképpen együtt vegye be valamilyen C-vitamin forrással, hogy a kollagén „megtalálja az utat” és hatékonyan tudjon beépülni).
C-vitamin nélkül a kollagén nem fog a megfelelő helyre kötni és hasznosulni.

– Kollagén építő hatása révén a C-vitamin támogatja az izmok, ínak, ízületek, porcok, csontok, az erek falának, a bőrnek, a kötőszövet állománynak és az ínynek a regenerálódását/felépülését

– Kollagénnel együtt a C-vitamin segít a fogíny sorvadás, fogíny gyulladás és fogínyvérzés esetén

– Antihisztamin hatással rendelkezik, így az allergiás tüneteket és az asztmás tüneteket is hatékonyan csökkenti

– Segíti a karnitin szintézist, mely az energiatermelő folyamat része
(a karnitin alacsony szintje izomgyengeséggel és fáradtsággal kapcsolható össze)

– Az összes hormontermelő folyamatunkhoz nélkülözhetetlen

– Segíti a vas bélből történő felszívódását

– Javítja a kalcium (Ca), cink (Zn) és magnézium (Mg) felszívódását

– Szükséges a neurotranszmitterek (ingerület átvivő anyagok) képződéséhez az agyban

– Segíti a koleszterinbontást (azaz támogatja a koleszterinszint csökkenését)

– Fertőzések elleni védelemben elengedhetetlen segítség az immunrendszernek (baktérium és vírusfertőzések esetén). Akut fertőzésnél nagy dózis javasolt

– Mivel segíti a májban a toxinok bontását, így a mérgezések és gyógyszermellékhatások káros hatásának csökkentésére is alkalmas

– Segíti a sebgyógyulás folyamatát (A és B vitaminokkal együtt használva)

– Emellett számos más enzim- és molekuláris folyamathoz nélkülözhetetlen a szervezet számára

– Segít az Alzheimer-kór megelőzésében és támogatja annak kezelését

Hiányállapotok:

Akkor fordulhat elő, ha huzamosabb ideig nem fogyaszt valaki zöldséget vagy gyümölcsöt, ami azért manapság ritkán jellemző. Régen ez a hosszú hajóutakon érintette rendszeresen a legénységet és ezt a betegséget nevezték skorbutnak. Tünetei a következők lehetnek: a kötőszövet abnormális működése/ ideértve a lassú sebgyógyulást, gyengeség érzet, fáradtság érzet, vérző íny és kihulló fogak, sérült és vérző bőrfelület. A bőr ráncosodása az első jele a belső hiány állapotnak.

Idős korral a szervezetünkben működő pseudoenzim aktivitása – ami a lebomlott
C-vitamin szervezet szintű újra hasznosításáért felelős – veszít működéséből vagy esetleg már abba is marad a működése, így emelni kell a külső forrásból származó
C-vitamin bevitel mennyiségét a megfelelő szint fenntartásához. Tehát az idősebb korosztály számára hatványozottan magasabb C-vitamin bevitelre van szükség, mint fiatalabb korban.

Fontos azt is megemlítenünk, hogy a dohányosok szervezete jóval magasabb
C-vitamint használ, mert a nikotin a C-vitamint bontja, így egy dohányos ember szintén ki van téve a C-vitamin hiány megjelenésének, így számukra is magasabb bevitel szükséges napi szinten.

 

 

Adagolás:

Az emberi szervezet kb. 12-13 g, azaz kb. 12 000 mg C-vitamint képes maximálisan napi szinten tolerálni.

Terápiás dózisnak a napi 8000 – 10 000 mg-os adagot javasolják, rövid távon, akut problémák esetén. Ilyen például a daganat, akut heveny allergiás reakció, asztma, ízületi fájdalmak, zsíranyagcsere zavar, akut vírus- vagy bakteriális fertőzés kezdeti stádiuma, akut mérgezés, nehezen gyógyuló sebek

Például akut vírus- vagy bakteriális fertőzés esetén az első tünetek megjelenésekor azonnal érdemes óránként bevenni 1000 mg C-vitamint a nap folyamán, míg elérjük a 10 000mg-os egységet a napra vetítve. Ez csak az első napon/napokon lesz hatékony, így mindenképpen az első tünetek jelentkezésekor érdemes ilyen „lökésterápiát” végezni a szervezetben.

Normál adagolása a napi 1000 – 3000 mg alkalmazása, de érdemes ezt a mennyiséget a nap folyamán több adagban eloszlatva bevinni a szervezetbe.

Dohányosoknak érdemes a magasabb tartományban szedni, akár 3000 – 4000 mg/nap dózisban.

Dr. Linus Pauling Nobel díjas kémikus/molekuláris biológus kutató napi 6000 – 18 000 mg között szedett és 93 éves koráig élt.

Mivel vízoldékony vitaminról van szó, így túladagolása nem annyira egyszerű.
A vesében történő kicsapódása és vesekőképző hatása akkor jelentkezhet, ha magnéziumhiány áll fent a szervezetben vagy magas a foszfor arány.

Természetes forrásai:

– Homoktövis
– Csipkebogyó (hideg áztatva, ha tea)
– Acerola (nyugat-indiai cseresznye)
– Citrusfélék
– Ribizli
– Kivi
– Paprika
– Brokkoli
– Káposztafélék
– Petrezselyem

D-vitamin:

A D3-vitamin (kolekalciferol) szintén egyike azon vitaminoknak, mely a szervezetünk egészséges működéséhez nélkülözhetetlen.     
A D-vitamin az egyik olyan vitaminunk, melyet az emberi szervezet önállóan is képes előállítani. Viszont sajnos annak ellenére, hogy ez valóban így van, a mai életvitel mellett nehézkes elegendő D3 vitaminhoz jutni a „saját gyártósorunkról”. 
A teljes folyamat, úgy zajlik, hogy a bőrben az UV-B sugárzás hatására D3 vitamin (kolekalciferol) keletkezik, mely ezután két lépésben fog a végleges biológiailag aktív formájába alakulni (melyet a szervezet hasznosítani tud).              
Első körben a bélnyálkahártya koleszterinjéből alakul át a májban, majd ezt követően a vesékbe kerülve egy újabb formává alakul, mely már a végleges biológiailag aktív forma lesz.
Mint látjuk ez egy hosszadalmasabb folyamat és már maga a bőrfelületen és a bőrben keletkező rész is 24 – 48 óra alatt képes szállítandó formává alakulni, amivel az a gond, ha ez idő alatt szappannal például lemossuk a molekulákat a bőrfelszínről, akkor már veszítettünk is a „napon gyűjtött D-vitaminból”.   
Emellett a mai városi ember még nyáron sem tölt elegendő időt a napon ahhoz, hogy megfelelő mennyiségű D-vitamin keletkezzen a testében; az őszi és téli időszakban a nem megfelelő UV-B sugárzási érték- és a napsugárzás beesési szöge miatt pedig semmiképpen nem alkalmas a D-vitamin szervezeten belüli előállításra.
Így az egészséges és megfelelő D-vitamin szintünket is úgy tudjuk igazán fenntartani, ha külső forrásból pótoljuk azt.  
A D-vitamin ilyen formán való pótlása még hatványozottabban táplálék kiegészítő használatát igényli, mivel igen limitált természetes előfordulása táplálékbevitel formájában.

Nagyon fontos elmondani, hogy az Európai lakosság 80-90 %-nál sajnos átlagosan
D-vitamin hiány állapota áll fent és egyre magasabb arányban a digitálisabb világ felé haladó úton. A városiasodás oda vezetett, hogy ma már sokan akár kórosan is
D-vitamin hiányosak. Ez az egyik olyan értékünk, amit érdemes egy évben többször is laborban megméretni (annak ellenére, hogy sajnos itthon nem lehet háziorvostól kérni a tesztelését csak magán úton). A D-vitamin szint akkor stabilan jó a szervezetünk megfelelő működése és egészségünk megőrzése szempontjából, ha eléri a minimum 100 ng/ml értéket a vérünkben. Ez alatt a szintje alacsonynak számít, míg 75 alatt pedig már kórosan alacsony az értéke, mely szervezeti funkció zavarokhoz és súlyos betegségek megjelenéséhez vezethet hosszú távon.     

Most nézzük miben is tud nekünk segíteni a D-vitamin, milyen aktív szerepe van a szervezetünkben:

 

– Egyik nagyon fontos szerepe a gyulladáscsökkentés, akár a teljes szervezet szintjén, akár a bél nyálkahártyáját tekintve

– A megfelelő D-vitaminszint elengedhetetlen a jó bélflóra arányhoz és annak egészséges működéséhez, ezen keresztül pedig a bélnyárkahártya egészségesen tartásához és a jó tápanyag felszívódáshoz (hiánya felborult bélflórához, bélgyulladáshoz, nyálkahártya roncsolódáshoz és végül áteresztő bélszindróma kialakulásához vezet)

–  Segíti a kalcium (Ca) és a foszfor (P) táplálékból történő felszívódását, valamint a vesékben a szűrletből való visszaszívását, így aktív szerepet tölt be a Ca anyagcserében (Fontos megemlíteni, hogy a Ca anyagcsere egy igen összetett folyamat, melyben a D-vitamin csak egy részt képvisel, de mellette nagyon fontos szerepet tölt be a K-vitamin is és a folyamatban 2 hormon is aktív szereppel bír- a kalcitonin és parathormon)

– Ca anyagcsere révén fontos a csontok egészségének megőrzésében, de ehhez együtt kell dolgoznia a K-vitaminnal!!!

– Elengedhetetlen segítség a fertőzések elleni küzdelemben (vírusok és baktériumok ellen) friss/akut fertőzéseknél nagy dózisú „lökéshullám terápiát” célszerű alkalmazni

– Immunrendszer erősítő és támogató hatással bír

– Nagyon fontos szerepe van a sejtek osztódási folyamataiban

– Növeli a sejtek inzulin érzékenységét, így fontos a megfelelő vércukorháztartáshoz

– Támogatja a vörösvértestek képződését

– Depresszió ellenes hatással bír

– Csökkenti a szívbetegségek kockázatát

– Csökkenti a daganatképződés kockázatát és gátolja a rosszindulatú sejtburjánzást

– Csökkenti a sclerosis multiplex kockázatát

– Segít az autoimmun folyamatok megelőzésében/kezelésében

– Megfelelő működéséhez a szervezetben szükséges a megfelelő arányú Mg jelenléte is

– Nagyon fontos a megfelelő D-vitamin szint a terhes édesanyáknál a fejlődő magzat érdekében, valamint később az újszülöttek, kisbabák és kisgyermekek esetében a megfelelő és egészséges csontszerkezet épüléséhez és számos szervi funkció megfelelő fejlődéséhez és működéséhez

Hiányállapotok:

 

– Csontanyagcsere-, csontfejlődési zavarokhoz és deformációkhoz vezet
(régi betegsége az angolkór)

– Csontritkulás (osteoporosis), melynek megelőzésére és kezelésére nem elegendő csak a D-vitamin pótlás, itt elengedhetetlen a K-vitamin jelenléte, a megfelelő Ca- mennyiség és a csökkentett foszfor bevitel
(ez egy összetett, több szerv- és hormon által is vezérelt anyagcsere rendszer része)

– Keringési zavarok, magas vérnyomás

– Meszesedések megjelenése a szívnél és az ereknél
(A szemünkben és az ízületeinkben is)

– Vércukor problémák, IR (inzulin rezisztencia) és cukorbetegség megjelenése

– Csökken a sejtek inzulin érzékenysége és a hasnyálmirigy inzulin kiválasztása is

– Légúti fertőzésekre való nagyobb fogékonyság vagy hajlam
(tüdő- és légutak fertőzésekkel szembeni magasabb érzékenysége)

– Mikrobiom felborulás és gyakori bélgyulladás

– Szivárgó bél szindróma megjelenése
(bél nyálkahártya gyulladás és bélhámsejtek eltávolodása egymástól)

– Gyulladások megjelenése szervezet szinten

– Bizonyos ráktípusok gyakoribb megjelenése, arravaló fogékonyság
(mellrák, prosztatarák, vastagbélrák)

– Az autoimmun betegségek közül, hiánya növeli a reumás ízületi gyulladások, az inzulinfüggő cukorbetegség és a Sclerosis Multiplex kialakulásának esélyét

D-vitamin-hiányra lehet számítani:
– Idős korban, ha az ember keveset van aktívan szabadban déli órákban a napon

– Ha vese- vagy májproblémái vannak;

– Abban az esetben, ha koleszterinszint csökkentő gyógyszert szed;

– A kortikoszteroid tartalmú gyógyszerek szedése is D-vitamin csökkentő hatású

– Illetve a szigorú vegetarianizmus szintén D-vitamin hiányhoz vezethet
(a növényekben ugyanis kevés a D-vitamin)

– Alkohol túlzott fogyasztása szintén D-vitamin csökkentő hatású a szervezetben.

– Akinek rendszeresen gyulladások vannak jelen a szervezetben vagy emésztési zavarai, az biztos jele az alacsony D-vitamin szintnek.

 

Adagolás:

 

A normál napi ajánlott mennyiség 4000NE érték.
Itt figyelembe kell venni azt is, hogy ezt egész évben napi szinten lehet fogyasztani annak, aki nyáron sem tartózkodik eleget a szabadban és a napon.
Érdemes időközönként laborban ellenőriztetni a D-vitamin szintet, melynek értéke
100 körüli ideális, ez alatt hiány állapotokról beszélünk.
Túladagolástól nem kell tartani, mert az átlag magyar ember szervezetében sajnos inkább hiány állapot szokott lenni, sem, mint magas szint.

Szedésénél és típusánál figyelembe kell venni azt, hogy ez egy zsíroldékony vitamin, így mindenképpen olajos közegben kell lennie a vitaminnak az adott készítményben, amit választunk (nem pedig por/száraz formában!)    
Érdemes azon étkezésünk előtt szedni, amelyik zsiradékban a leggazdagabb a nap folyamán. A D-vitamint mindenképpen a K-vitamin társaságában közösen kell fogyasztani, mert így közösen tudnak a Ca anyagcserében támogatást nyújtani a szervezetünknek.
Emellett aki fogyaszt A-, illetve E-vitaminokat is, akkor ezt a 4 zsíroldékony vitamint (D+K+A+E) érdemes együtt fogyasztania.

A folyadék formájú és az olajos kapszulás verziók a legjobbak a D-vitamin pótlására, mivel ezek hasznosulnak a leghatékonyabban a szervezetben.         

Gyulladt bélrendszer és szervezetben zajló egyéb gyulladásod folyamatok esetén a napi 4000NE dózis nyugodtan emelhető ideiglenesen akár 8000-10 000NE-re is a panaszok enyhüléséig.           
Akut bakteriális- vagy vírusos fertőzés esetén a betegség kitörésének kezdetén lökésterápiaként lehet 2-3 napig a nap folyamán egységes arányban elosztva felmenni akár 20-40 000NE egységig. Kifejezetten kiemelve, hogy ezt csak 2-3 napig szabad tenni és csakis az akut, heveny fertőzés első tüneteinek észlelésekor azonnal!

Természetes forrásai:

– Csukamájolaj

– Halmáj

– Halak (hering, lazac, angolna)

– Közvetlen szabadban bőrt ért napfény (UV-B sugárzás)

K-vitamin (K1 és K2):

A K-vitamin szintén egyike azon vitaminoknak, mely a szervezetünkben számos fontos élettani folyamat részét képezi, így a szervezet stabil egészséges működésének fenntartásához elengedhetetlenül szükséges a jelenléte. A D-vitaminhoz hasonlóan szintén zsírban oldódó vitamin, így lassabban ürül ki a szervezetből a vízoldékony társaival szemben, ettől függetlenül nagyon fontos a megfelelő szint fenntartása.

A K-vitamin a természetben két fő formában fordul elő, egyik a K1-vitamin (fillokonin), másik pedig a K2-vitamin (menakinon) forma. A zöld leveles növények képesek a K1 vitamin szintetizálására, így fő természetes forrásuk a zöld leveles zöldségek. Posztbiotikum, mely azt jelenti, hogy a bélbaktériumaink a K1 vitamint K2-vé tudják alakítani.

 

Most nézzük meg, miben is tud nekünk segíteni a K-vitamin, milyen aktív szerepe van a szervezetünkben:

 

– A K-vitamin legfontosabb szerepe a véralvadási kaszkádrendszerben van:
szükséges bizonyos véralvadási faktorok képződéséhez, a prothrombin képződéséhez. Mivel az anyatej nem tartalmaz K-vitamint, így a kisbabáknak kötelezően előírt a K-vitamin szedése.

– K1 vitamin fontos szerepet tölt be a szív- és érrendszer védelmében

– K1 vitamin segít a daganatok megelőzésében

– K2 vitamin rendkívül fontos szerepet lát el a Ca (kalcium) anyagcserében a szervezeten belül. A D-vitamin mellett a K-vitamin jelenléte elengedhetetlen a jó Ca anyagcseréhez. A K-vitamin az, ami viszont szükséges az oszteokalcin termelődéséhez, mely a csontokba szívja a kalciumot!

– Csökkenti a csontritkulás kockázatát és javítja a Ca csontba való beépülését már kialakult csontritkulás esetén

– Csontnövekedés és csontkarbantartás elősegítése

– K2 vitamin csökkenti az érbetegségek és az érelmeszesedés kockázatát

– K2 vitamin aktiválja a GLA mátrix fehérjét, amely gátolja a Ca érfalra való lerakódását

– Csökkenti a szív-koszorúér betegség kockázatát

– Idegsejt védő hatású

– Sejtnövekedés és sejtműködés támogatására kiváló

– Szürkehályog megelőzésében is segít

– A szöveti Ca lerakódás gátlása, azaz az ízületekbe rakódó kalciumtól is védi a szervezetet

– Terhesség alatt a K1 vitamin pótlása nagyon fontos, mivel a méhlepényen csak a szervezetben K1-ből képződött K2MK4-es forma jut át, nem pedig a kereskedelmi forgalomban kapható K2MK7-es forma!

 

 

Mi okozhat hiányállapotot:

 

– A felborult bélflóra és a nem megfelelő baktérium állomány miatt nem képződik megfelelő arányban a táplálékból felvett K1 vitaminból K2 vitamin

– Bélgyulladásos problémák esetén szintén nagy esély van a K vitaim hiányára

– A váralvadási gyógyszereket szedők esetében csökkent a K-vitamin szint, mivel ezen gyógyszerek a véralvadási kaszkád gátlását végzik, azaz a K-vitamin antagonistái (ellenlábasai). Aki ilyen jellegű gyógyszereket szed konzultáljon kezelőorvosával a lehetséges pótlási technikákról!

– Hiánya esetén véralvadási zavarok léphetnek fel (azaz lassabban alszik meg a vér, vérzékenyebbé válik az ember)

– Hiánya esetén csontritkulás alakul ki

– Hiánya következtében kialakulhat a szürkehályog

– Hiány esetén kialakulhat ízületi fájdalom/ropogás a Ca szöveti lerakodások miatt

– Ráadásul a hiánya esetén növekszik az érelmeszesedés kockázata is

 

 

 

Adagolás:

 

Normál dózisa: felnőttek esetében 60-80 µg

Terápiásan dózisa: rövid ideig 1-10 mg-ra is növelhető
Erre a terápiás dózisra például akkor lehet szükség, ha egy kisgyermek véletlenül patkánymérget/egérmérget fogyasztott, amely véralvadási zavarokat okozhat nála. Ez esetben terápiás dózis adása csökkenti a méreg negatív hatását a szervezetben.

Kiknek ajánlott a szedése:

– Alap szinten mindenkinek, aki nem tud megfelelő mennyiségű leveles zöldet bevinni szervezetébe vagy tudatosan megelőzné betegségek kialakulását

– Mindenkinek, akinél már kialakult csontritkulás van jelen

– Aki érelmeszesedésben szenved vagy szív- és érrendszeri problémákkal küzd

– Máj- és vastagbél betegség esetén

– Bélrendszeri, emésztési problémák esetén

– Terhesség alatt a K1 pótlása különösen ajánlott

 

Természetes forrásai:

– Sötétzöld és zöld leveles növények
(saláták, káposztafélék/kelkáposzta, spenót, sóska, brokkoli, kelbimbó)

– Állati belsőségek

 

 

 

 

A Zen-Test természetgyógyászati rendelő egyénre szabott étrendi tanácsadása:

A gödöllői Zen-Test Természetgyógyászati rendelőben egy holisztikus szemléletű és egyénre szabott komplex tanácsadást és segítséget kaphatsz a megfelelő táplálkozási módszerekkel, valamint egyénre szabott vitamin és ásványianyag használattal kapcsolatosan.

A dietetikai tanácsok mellett minden érdeklődőt ellátok gyógynövény- és táplálékkiegészítő tanácsadással; lelki/fizikai és energetikai síkon történő méregtelenítő módszerek és technikák ismertetésével (mozgás és légzésterápiás gyakorlatok).
Igény esetén – amennyiben valaki még hatékonyabb kezelést/ egészségmegőrzést szeretne – a kínai gyógyászat eszközkészletének használatán keresztül (energetikai pályákon való blokkok oldása- akupresszúra, masszázs és hazavihető kezelésként fül-akupresszúrás kezelés is igénybe vehető).
Részletekért keress bizalommal elérhetőségeim bármelyikén!

 

 

 

Amennyiben érdekel a vitaminok helyes használatának a témaköre, és szeretnél többet megtudni a témáról, ez esetben kérlek olvasd el a bejegyzéssorozat többi részét is:

Ha szeretnél értesülni a legfrissebb természetgyógyászati és egészségmegőrzést támogató hírekről/érdekességekről a jövőben ez esetben csatlakozz kérlek a Zen-Test Természetgyógyászat facebook csoportjához: