Energetikai mozgásóra
Mit kell tudni az
energetikai mozgásóráról
Ezen típusú közérzetjavító mozgás foglalkozások keretén belül elsősorban a test energetikájára fejtünk ki stimuláló hatást, bizonyos keleti mozgásformák gyakorlásán keresztül. A gyakorlatok jótékonyan hatnak testünk energetikai ellátására, szerveink- és szöveteink egészségére és általános közérzetünk javítására.
Hatásukra mind testileg, mind szellemileg feltöltődöttnek fogjuk magunkat érezni!
Az energetikai mozgásgyakorlatok legfőképpen az energetikai csatornáinkra (Meridián-rendszerre) hatva fejtik ki jótékony hatásukat, emellett segítenek harmonizálni belső energetikai rendszerünket a Földi (Yin) és az Égi (Yang) energiákhoz való kapcsolódással. A gyakorlatok hatására az életenergiánk (Chi/Qi/Ki) feltölthető, a testben lévő energetikai blokkok feloldhatók, mellyel általános jótékony hatást fejtünk ki teljes lényünkre fizikális- és mentális szinten egyaránt.
Miről szól az energetikai mozgásóra?
Ezen típusú foglalkozások keretén belül, bizonyos keleti mozgásformák által fejtünk ki hatást a 12 fő meridiánra, ezáltal pedig a teljes szervezetre. Ilyen mozgásforma a kínai eredetű Qigong (csikung); valamint a japán eredetű Do-In mozgásgyakorlatok.
A mozgásórákon elsősorban inkább a fizikálisan aktívabb stílusokat, azaz a Wai Dan Qigong (külső elixír gyakorlatok) és a Do-In (önmasszázs) technikákat fogjuk megtanulni és alkalmazni; kiegészítve aktív figyelem/tudat használattal, azaz Nei Dan Qigong (belső elixír) elemekkel.
A Qigong (csikung) a kínai medicina keretein belül kifejlődött ág, mely elsősorban egy öngyógyító-önfejlesztő rendszerként honosodott meg és terjedt el a hétköznapi emberek között. A Qigong az életenergia (Chi/Qi/Ki) felvételének, átalakításának, tárolásának és továbbadásának a művészete. Céljai közé sorolható az egészség megőrzése, az élet meghosszabbítása, a gyógyítás, az önfejlesztés- és harcművészeti alkalmazás. Két fő formája létezik.
– Wai Dan Qigong (külső elixír): ahol a „test dolgozik míg az elme pihen”;
– Nei Dan Qigong (belső elixír): ahol az „elme dolgozik és a test pihen”
elveket alkalmazzák a gyakorlatok kivitelezése során.
A Wai Dan Qigong gyakorlatoknál elsősorban lassú, folyamatos és egyenletes mozgás, valamint a légzés összehangolása által áramoltatjuk az energiát a Meridián-rendszeren keresztül, ügyelve az energia folyamatos, akadálymentes áramoltatására az izmok minél teljesebb ellazítása által. Ezzel szemben a Nei Dan Qigong gyakorlatok alkalmazása során a gyakorló általában mozdulatlan testhelyzetet vesz fel, melyben ellazul és a tudata és figyelme (Yi) használatával koncentrál bizonyos területekre, testi érzetekre és a „tudatos jelenlét” segítségével keringeti az energiát a testén belül vagy azon kívül. Ez inkább egy mentális (figyelem-munka), ahol az elmét dolgoztatjuk, míg a testet viszonylagos nyugalomban hagyjuk és lazítjuk.
A Do-In egy olyan japán – Zen hagyományokból származtatott – mozgásforma, amely főleg kitartott mozdulatokból, nyújtásokból, önmasszázsból, test-paskolásból és figyelmes légzéshasználatból álló gyakorlatokat foglal magába. A mozdulatai igen egyszerűek, korosztálytól, nemtől és edzettségi szinttől függetlenül mindenki számára lehetőséget teremt az aktív, lassú, meditatív mozgásra, a figyelem és a test-tudatosságának a fejlesztésére, valamint a testi-lelki feltöltődésre.
A foglalkozásokon tudatosan lélegzünk és arra törekszünk, hogy az energiát az alsó „Dantien”-ben, a test központi energiatároló részében (köldök alatti területen) tartsuk. Eközben az ujjainkkal, tenyerünkkel, kézfejünkkel finoman „kezeljük” magunkat:
Bizonyos helyeken megpaskoljuk, máshol átmasszírozzuk testünk egyes részeit. A lényege, hogy a felgyülemlett feszültséget felszabadítsuk és utat teremtsünk az energia szabad áramlásának, koncentrálva a testünk azon részeire, ahol elakadást, merevséget vagy pangást érzünk.
A csoportos mozgásórákon mindenki elsajátíthatja azt, hogy hogyan irányítsa testét és mozdulatait tudatosan egy adott mozgásforma kivitelezése során annak érdekében, hogy saját egészségét fejlessze. A mozgásórákon megtanulunk befele is figyelni, saját belső állapotunkat felmérni és megérteni, illetve a külvilágot kizárva lecsendesedni. Az energetikai mozgásórák lehetőséget adnak számunkra a hétköznapi rohanó, stresszes világunktól való elszakadásra és egy „belső kis szigeten” a Béke, Egészség és Nyugalom megtalálására.
A gyakorlatoknak köszönhetően megtanulhatjuk kezelni napi problémáinkat és stresszes helyzeteinket annak érdekében, hogy kiegyensúlyozottabbak és energiával teltebbek legyünk, mely hozzájárul általános közérzetünk és egészségünk megóvásához, fenntartásához! Mivel testi- és lelki állapotunkért elsősorban mi magunk vagyunk felelősek, így a boldog- és egészséges állapotunkért magunknak kell „mozdulni” és tenni!
Miben tud segíteni az
energetikai mozgásóra?
Az energetikai mozgásterápia jótékony hatásai:
- Feloldja a testben lévő energetikai blokkokat
- Hat a szervezet energetikai állapotára
- Csendesíti a tudatot/elmét
- Fokozza a koncentrációt és a befele figyelést
- Érzet- és érzékelés fejlesztés
- Élénkítő, energetizáló hatású a testre és az elmére
- Keringés javítása
- Mozgásszervi panaszok kezelése (izmok lazítása és ízületek nem megterhelő mozgatása)
- Emésztési zavarok kezelése
- Immunrendszer erősítése
- Idegrendszer kezelése (stressz, nyugtalanság oldása)
- Test- és öntudat fejlesztése, tudatos mozgás elsajátítása
- Magas vérnyomás, szívkoszorúér betegségek kezelésére
- Légzőszervi betegségek ellen
- Gyomor és bélbetegségek (székrekedés, étvágytalanság)
- Kimerültség, depresszió, stressz kezelése
A gyakorlás feltételei:
- Csendes-, nyugodt környezet
- Figyeljük mozdulatainkat
- Figyeljük a helyes légzést
- Figyeljük a helyes testtartást
- Koncentráljunk mindig az adott mozdulatra
- Tudatosan, koncentráltan legyünk jelen a gyakorlatok végzésekor
- Kimerülten, éhesen és dekoncentráltan ne gyakoroljunk!
- Étkezést követően minimum 1 órát várjunk gyakorlás előtt
Az energatikai mozgásterápia ellenjavallatai:
- Lázas állapot
- Nagyon legyengült szervezet
- Akut-heveny gyulladás
- Műtétek után (2-3 hónapig)
- Csonttörés esetén (majd csak a rehabilitációban)
- Terhesség esetén óvatossággal
- Pszichoszomatikus tünetek esetén
- Drogos, alkoholos, önkívületi állapotokban
- Közvetlen infarktus vagy stroke után (rehabilitációs időszaktól lehet)
Testi, lelki érzetek megjelenése gyakorlás során/után:
- Viszketés, zsibogás, bizsergő érzet megjelenése
- Test és végtagok kimelegedésének érzete
- Testméretek nem megfelelő érzékelése
- Esetlegesen hanghatások hallása
- Erősebb éhségérzet
- Intenzívebb nyálképződés
- Esetlegesen fejmelegedés, fejfájás érzete
A negatív testi érzetek nem lesznek tartósak és, ha már megfelelően tudunk gyakorolni, akkor nem is fognak jelentkezni. Maximum csak az első pár alkalom után tapasztalhatunk kellemetlen testi érzeteket, de hosszú távon csak a pozitív hatások fognak velünk maradni.
Kezdjen el tudatosan mozogni!
Induljon el a változás útján!
Kezdjen el tudatosan is tenni egészsége visszanyeréséért,
a jó közérzet megteremtéséért és megőrzéséért!
Jöjjön el csoportos foglalkozásainkra és találja meg saját belső egyensúlyi állapotát!
A csoportos közérzetjavító mozgásórák az órarendben megjelölt időpontokban és napokon vehetőek igénybe.
Az órákon való részvétel előzetes bejelentkezést/regisztrációt
követően látogathatók.
Bejelentkezés:
mozgas@zentest.hu
e-mail címen