Masszázs
Terápia
A keleti masszázstechnikák a keleti gyógyítási módszerek alapvető kezelési módjai közé tartoznak. A masszázsok során a teljes test, többek között az egyes szerveket is behálózó energetikai csatornák (Meridián-rendszer) közvetlen stimulálásán keresztül hatunk
a szervezet önregeneráló folyamatainak a beindulására.
– a keleti masszázsok fő feladata a „Qi” testen belüli harmonizálása –
Miben és hogyan tudnak segíteni a masszázsterápiás kezelések?
A keleti masszázsterápiás kezelések hatásmechanizmusa és jellegzetességeik:
A nyugati relaxáló-, valamint izomlazító és gyúró jellegű masszázsoktól eltérően a keleti (ázsiai) masszázstechnikák nem a közvetett izomlazításon és izomgyúráson keresztül hatnak testünkre, hanem egy sokkal komplexebb módon. A keleti masszázstechnikákkal a testet behálózó Meridián-rendszeren dolgozunk és váltunk ki energetikai változást, ezzel stimulálva a teljes test energetikai és fizikai működését egyaránt. Nem aktív (fizikális) hatással dolgozunk, mint a nyugati masszázsok esetében, hanem a közvetlen helyi hatás mellett ún. „távolhatást” (közvetett hatást) is kifejtünk a testre/szervekre az energetikai hálózat stimulálása révén.
Ez a kezelési eljárás egyike a legősibb alap gyógyító módszereknek a hagyományos kínai gyógyászatban, a kínai masszázs egy idős a kínai gyógyászattal, amely több ezer éves múltra tekint vissza.
Feljegyzések szerint a hagyományos kínai orvoslás már közel 3000 évvel ezelőtt alkalmazott számos gyógyító eljárást, többek között a pont-nyomást, azaz az akupresszúrát és a masszázst is. A shiatsu a kínai masszázs japánba átvitt változata, amely az 1900-as évek elején honosodott meg Japánban.
Európában a zen-shiatsu terjedt el, melyet a testi-lelki harmónia és egyensúly megteremtésének céljára fejlesztettek ki. Így elmondhatjuk, hogy kicsit más eszköztárral (más technikák alkalmazásával), de mind a kínai masszázs, mind pedig a shiatsu masszázs hasonló alapelvek mentén fejlődött és hasonló hatásmechanizmuson keresztül fejtik ki jótékony-gyógyító hatásukat a testre és a lélekre egyaránt.
Hatásmechanizmusukat tekintve, a testben keringő életenergia „Qi” megfelelő szabad áramlásának/keringésének a biztosítása fő feladatuk, melyet a Meridián-rendszerre kifejtett hatásukkal érnek el különböző masszázsfogások alkalmazása révén. Ha az energetikai csatornákon bárhol energetikai elakadás-blokk képződik, akkor a test energetikai egyensúlya felborul, mely rövid távon gyengeségben/fáradékonyságban/enerváltságban; hosszú távon pedig szervi tünetekben, illetve betegségek megjelenésében manifesztálódik.
A testünket számos ilyen útvonal (meridián) hálózza be, de a gyógyítás és önregeneráció szempontjából 12 fő (szabályos) meridiánt és 8 mellék (különleges) meridiánt tartanak a legfontosabbnak. A 12 fő meridián a különböző belső szerveinket köti össze a végtagjainkkal. felső végtag: tüdő, szív, szívburok, vastagbél, vékonybél és az ún. „hármas-melegítő”;
alsó végtag: gyomor, húgyhólyag, epehólyag, lép, vese, máj
A fő meridiánok mindegyike yin, illetve yang meridiánok csoportjába sorolhatók, azok a karjainkon és lábainkon futnak keresztül és párosan a test mind a két oldalán jelen vannak, valamint közvetlen kapcsolatot biztosítanak belső szerveinkhez.
A mellékmeridiánok pedig energia tárolóként/elvezetőként szolgálnak (mint víztározók) a fő meridiánokhoz kapcsolódóan.
A keleti masszázsokkal dolgozó terapeuta feladata, hogy ismerje ezen meridiánok lefutását, kapcsolati rendszerüket és a legfontosabb felszínre nyíló pontjaikat, amelyeken keresztül stimulálni és kezelni tudja az adott szervet, illetve meridián lefutást, ezzel oldva az energetikai blokkokat és állítva vissza a test energetikai egyensúlyát, harmóniáját.
A távol-keleti masszázsok (shiatsu, kínai masszázs) keretein belül kiegészítő eljárásként nem csak általánosan a meridián lefutásokon dolgozhatunk, hanem fontosabb csomópontokat, ún. akupresszúrás pontokat is stimulálhatunk/kezelhetünk a masszázs keretein belül.
Ezen masszázs technikák mind általános megelőző – energetizáló – harmonizáló kezelésként, mind pedig gyógyító eljárásként egyaránt használható a páciens igényeihez és állapotához mérten.
Wu-féle arc és fejmasszázs technika: Ez egy különleges masszázs módszer, melyet Dr. Wu Bin Jiang, kínai orvos fejlesztett ki. Az általa létrehozott 60 mozdulatból álló masszázstechnikával a teljes testre tudunk hatni és nem csak stresszcsökkentő, de öregedésgátló és frissítő hatása is van a fejmasszázsnak. A fejen-arcon 6 yin és 6 yang csatorna halad keresztül és találkozik két fontos mellékvezetékkel, a befogadó és a kormányzó meridiánokkal; ebből adódóan egy egyszerű arc-fej-nyak-váll kezelés kombinációval a teljes szervezetre tudunk hatást kifejteni ennek a nagyon jóleső-relaxáló masszázstechnikának köszönhetően. Mindemellett fontos megemlíteni, hogy két fontos testet leképező mikrorendszer a fül és az arc területe is belekerült a Wu-féle arc és fejmasszázs kezelési repertoárjába.
Mivel a testet behálózó Meridián-rendszer mind yin, mind pedig yang jellegű hálózatokat magában foglal, így a masszázskezelések alkalmasak „túlműködéses” és „alulműködéses” problémák kezelésére egyaránt. Emellett, valamennyi szervre és a teljes testre is hatást tudunk általa gyakorolni, így szinte bármilyen betegség esetén sikeresen alkalmazható terápiás eljárási forma, mely harmonizálja és visszaállítja a kibillent egyensúlyi állapotot a teljes testre nézve, így segítve elérni a teljes testi-lelki harmónia állapotát.
Milyen betegségeknél és problémáknál segíthetnek a keleti masszázsok?
Az alábbiakban egy kisebb összefoglalót szeretnék nyújtani a leggyakoribb problémákat illetően, melyek kezelésében a keleti masszázstechnikák alkalmazása hatásos módszer lehet:
- általános gyengeség, energiahiány, enerváltság
- anyagcsere zavarok: köszvény, cukorbetegség, elhízás
- immunrendszeri alul-működés, gyakori megbetegedés esetén jól használható
- emésztőrendszeri problémák: puffadás, székrekedés
- mozgásszervi problémák: derékfájás, lumbágó, keresztcsonti-csípő körüli problémák, térdfájdalom, teniszkönyök, végtag problémák, váll és nyak merevség-fájdalom
- bénulásos és beszűkült mozgásos problémák (nagyon hatékony stroke és izomsorvadásos betegségek terápiáiban)
- szív és keringési zavarok: hideg végtagok, vérkeringési problémák, várnyomás problémák
- érzékszervi zavaroknál: hallás, látás, szaglás, ízlelés, tapintási problémáknál
- öregedés lassítás, öregségi panaszok: inkontinencia, vérnyomás problémák, vérkeringési zavarok, hideg végtagok impotencia, alvászavar
- nőgyógyászati problémák (PMS, PCOS, endometriózis, klimax)
- ízületi problémák, ízületi gyulladások, izomfájdalom
- húgyúti- és vese problémák
- bármely szervet érintő betegség, probléma esetén nagyon jó kiegészítő terápia
- stressz kezelés, nyugtalanság, zaklatottság esetén is kiválóan alkalmazható
- migrén, fejfájás, idegi kimerültség
- yin és yang kórképek/betegségek esetén egyaránt
- kiválóan támogatható vele a szervezet méregtelenítése, így tisztítókúrák kiegészítésére is ajánlott, mivel gyorsabban és jobban méregtelenítenek majd szerveink a kúra alatt
Mikor nem alkalmazhatók a keleti masszázsterápiás kezelések?
- fertőző bőrbetegség estén
- gennyes sebek, vagy irritált bőrfelület területén
- visszér felett nem lehet masszírozni
- magas láz
- éppen akut heveny ízületi gyulladás esetén nem (krónikusnál lehet)
- túlságosan legyengült személy esetén óvatosan
- ficamok/rándulások/törések esetén érintett területet nem lehet
- súlyos érelmeszesedés (arteriosclerozis) esetén nem
- vérrög, trombózis esetén nem
- limfóma esetén nem
- friss infarktus, stroke esetén nem (rehabilitációs időszakban lehet)
- túl éhes vagy éppen – közvetlenül – étkezés után lévő személy esetén
(étkezés után min. 1 órával lehet) - Önmagán-tudatán kívül lévő személy (elmebetegség) esetén
- Kismamáknál óvatosan: csak abban az esetben, ha már terhesség előtt is volt energetikai terápiás kezelésben része, törzset/hasi területet nem, azonban a végtagokat, arcot lehet masszírozni
- Közvetlen műtétek/szülés után nem (3 hét)
- menstruáció első napjaiban hasi területen nem javasolt
Van-e mellékhatása a keleti masszázsterápiás kezelésnek?
A keleti masszázstechnikák olyan komplementer gyógyító módszerek, amelyeknek megfelelő szakértő kezekben végzett kivitelezése során nincsenek káros mellékhatásai a szervezetre.
A megfelelő szaktudás mellett nagyon jól- és eredményesen használható kezelő módszer mind az akut, mind a krónikus megbetegedések esetén (yin- és yang jellegű problémák esetén is), a gyermekeknél és felnőtteknél egyaránt biztonsággal és hatékonyan használható.
Együtt alkalmazható más terápiás módszerekkel (pl.: köpöly, akupresszúra).
A gyógyszeres terápiák mellett előfordulhat, hogy idővel – ahogy a szervezet öngyógyítása beindul – a rendszeresen szedett gyógyszerek adagján a kezelések hatására változtatni (csökkenteni) kell, de ezt mindig a gyógyszert felíró kezelőorvossal való konzultáció alapján lehet csak megtenni.
Mivel minden szervezet egyedi és megismételhetetlen, így előfordulhat olyan, hogy esetleg valaki érzékenyebben reagál a masszázskezelésre és esetlegesen nem megszokott negatív érzetei (szédülés, fejfájás, izzadás, fáradékonyság, extra alvásigény stb.) léphetnek fel. Ezek teljesen normális reakciók a szervezet részéről és pár kezelést követően csökkennek, valamint meg is szűnnek.
Szükséges megemlíteni azt is, hogy – mint minden természetes és energetikai rendszeren ható kezelési módszer – a szervezet önregenerációját indítja be és nem csupán elnyomja a tüneteket, azaz először a felszínre hozza a problémát és nem elfedi azt. Ennek következtében elmondható, hogy a szervezetben az önregenerációs folyamatok és a méregtelenítés elindításával esetlegesen bizonyos tünetek megjelenhetnek, illetve kezdetben tüneti fellángolást idézhet elő az első pár kezelés. Tehát a terápia megkezdésekor számítani kell arra, hogy előfordulhat egy átmeneti időszak, amikor is panaszok jelenhetnek meg, illetve a meglévők felerősödhetnek.
Azonban, ha jelentkeznek is negatív érzetek vagy hatások, azok pár kezelést követően teljesen elmúlna, megszűnnek és csak a pozitív hatás marad fent hosszú távon.
Keleti Masszázsterápiás kezelés ára:
Teljes testes masszázs
(Kínai vagy Shiatsu)
kb. 60 perc
10.000 Ft
Területi kezelés
(test részek/szervek)
(Kínai/Shiatsu/Wu- Fejmasszázs)
kb. 40-45 perc
8.000 Ft
Masszázzsal egybekötött
akupresszúrás kezelés
kb. 80 perc
13.000 Ft
Keleti Masszázs
kezelések menete:
A keleti masszázsok – hatásmechanizmusukat tekintve – sok dologban különböznek nyugati társaiktól. Nincs ez másként a kezelések menetét illetően sem. Legfontosabb különbség az, hogy míg a nyugati masszázsok esetén ruha nélküliség az ideális és olajos kezelésekkel egészítik ki a masszázst.
Ezzel szemben a hagyományos kínai– és a shiatsu masszázsok alatt a páciens végig – a teljes testet érintően – fel van öltözve (laza pamut ruházatban), azaz „ruhás masszázsról” beszélünk.
(Érdemes egy kényelmes testre nem tapadó- és légáteresztő ruházatban jönni vagy a helyszínen átöltözni).
Másik fontos része a masszázsnak az, hogy nem masszázságyon zajlik a masszírozás, mint a nyugati masszázsok esetében, hanem egy, a földön elhelyezett, speciális, nagy méretű masszázs matracon.
Fontos megemlítendő szempont még az ázsiai masszázsoknál az, hogy a páciensnek nyugodtan magára kell fókuszálnia, figyelnie az energetikájára és testi érzetére, ezért nem ajánlott semmilyen figyelmet megzavaró külső hatás jelenléte (zene, beszéd, … stb).
A kezelések nyugodt körülmények között csendben és koncentráltan történnek, hogy megadjuk testünknek és saját magunknak azt az időt és figyelmet amire, szükségünk van a gyógyuláshoz.
A kezelések alkalmával akupunktúrás pontok, meridián lefutások kézzel való nyomása, masszírozása, dörzsölése, csipkedése, kötőszövet kiemelése, esetleges ütögetése zajlik. A pontok nyomás erősségét fokozatosan növeljük, valamint a pontotokat körkörösen masszírozzuk az enyhe fájdalom elérés határáig. Ezen kezelések mellett aktív csontozatra/izomzatra/ízületekre ható kimozgató technikák is alkalmazásra kerülnek.
Abban az esetben, ha az akupresszúrás kezelés masszázzsal egybekötötten zajlik, akkor a test masszírozása közben bizonyos fontosabb akupresszúrás pontok nyomása/kezelése a masszírozás részét képezi, mindig az adott testrész-testtájnak megfelelő sorrendben.
A masszázs kezeléssel alkalmunk nyílik alulműködő/energiahiányos szerveket-területeket energetikailag tölteni, megfelelő töltő technikák használatával; túlműködés esetén azonban levezető technikák alkalmazásával el tudjuk vezetni a feles energia-többletet az adott meridiánról, szervből, hogy újra harmóniába, illetve egyensúlyba hozzuk azok működését.
A kezelések alatt a terapeuta tenyere az aktív energia mozgatástól esetlegesen felmelegedhet.
A kezelések hossza annak függvénye, hogy teljes testes kezelésben vagy csak célzott területi kezelésben részesül-e az egyén, illetve, hogy önálló kezelés- vagy a masszázsterápia részét képezi-e esetleg akupresszúra is. A kezeléseket hetente egyszer érdemes ismételni mindaddig, amíg azt a páciens szükségesnek és kellemesnek érzi.
A kezelések teljes időtartama az adott páciens betegségétől/betegségeitől, energetikai állapotától, valamint a kezelésekre adott reakcióitól függ, így az időtartam mindig egyéni megállapítás tárgyát képezi.
Mivel a masszázsterápiás kezelés – más alternatív gyógyászati módszerekhez hasonlóan – a szervezetben a problémákat/tüneteket nem elnyomja, hanem a gyógyulási és tisztulási folyamatokat aktiválja, így előfordulhat, hogy az első pár kezelést követően a meglévő fájdalmak/problémák esetleg felerősödhetnek. Az is előfordulhat, hogy tisztulási/méregtelenítő folyamatok indulhatnak be a szervezetben, ami kellemetlenségekkel járhat (lásd mellékhatások). Ennek átvészelésére és kiküszöbölésére a kezelések előtt- és után, valamint a teljes terápia alatt sok folyadékot kell fogyasztani, hogy átmossuk vele a szervezetünket, amivel az energetikai áramlást is jobban tudjuk támogatni a testünkben. Emellett figyeljünk testünk jeleire és adjuk meg számára a kellő figyelmet és pihenést, ha azt igényli, ezzel is támogatva a gyógyító folyamatok mihamarabbi működését.