Strukturális mozgásóra
Mit kell tudni a
strukturális mozgásórákról
Ezen típusú közérzetjavító mozgásórák keretén belül elsősorban a test fizikális érzeteit, izomzatát, erejét, lazaságát és mozgathatóságát fejlesszük bizonyos keleti- és nyugati ötvözetű mozgásformák gyakorlásán keresztül. A gyakorlatok jótékonyan hatnak a test fizikális szerkezetére és energetikai ellátására egyaránt, emellett hatást fejtenek ki szerveink és szöveteink egészségére, valamint
általánosan javítják közérzetünket.
Ezen mozgásformák hatására testileg és szellemileg is
feltöltődöttnek fogjuk érezni magunkat!
Miről szól a strukturális mozgásóra?
Ezen közérzetjavító foglalkozások keretén belül elsősorban a testre fizikálisan és aktívan ható mozgás gyakorlatokon keresztül stimuláljuk a teljes testet a Jóga, a Callanetics, a Pilates és a Do-In mozgásformák használatával.
A mozgásterápiás foglalkozásokon bemelegítő, erősítő, állóképesség fejlesztő, nyújtó és lazító gyakorlatokat is alkalmazunk a test teljes átmozgatására, melyet egy vezetett relaxációs szekció zár le az órák végén. Így egy komplex, testet is teljesen átmozgató; a mentális-tudati énünket pedig lazító, regeneráló foglalkozáson vehetünk részt. Ennek köszönhetően mind fizikálisan, mind pedig energetikai módon is hatunk szervezetünk egészének harmonikus és egészséges működésére.
A jóga egy ősi-keleti, indiai eredetű bölcseleti rendszer; melynek segítségével a testi, valamint tudati harmónia és egyensúly megteremtésén keresztül elérhetjük a teljes testi- és mentális egészség állapotát. A jóga eredetileg egy indiai, filozófiai rendszer és szemléletmód volt, amelynek a nyugati világban csak a mozgás és relaxációs része honosodott meg, nem pedig a teljes életforma. Mozgásóráink keretében, mi is csak erre a két területre fókuszálunk, azaz a mozgás- és relaxáció használatának elsajátítására. A jóga rendszere különböző testhelyzetek „ászanák” kitartásával dolgozik a test izomtevékenységének hatékonyabbá tételén, az ízületek tágításán, a testi/mentális és emocionális feszültségek oldásán keresztül.
A gyakorlatok tartalmaznak FEKVŐ, azaz pihentető/nyugtató; ÜLŐ, azaz energetizáló; ÁLLÓ, azaz állóképesség-és egyensúly növelő; FORDÍTOTT, azaz regeneráló, illetve endokrinrendszert stimuláló és CSAVART, azaz tisztító, méregtelenítést- és anyagcserét fokozó mozdulatokat. Lényeges az erőlködés nélküli ellazított izmokkal- és ízületekkel végzett kivitelezés, hogy ne szenvedjünk és fájdalmat ne érezzünk a gyakorlatok elvégzése során. Emellett a mozgásunkat mindig koncentráltan, megfelelő helyes testtartással és légzéssel összhangban fontos kiviteleznünk a pozitív hatások elérése érdekében. A jógának számos pozitív élettani hatása van mind fizikális, mind mentális vagy emocionális értelemben. Izmainkat nyújtja/erősíti; ízületi rugalmasság terjedelmét fokozza; keringést javítja (értorna); légzőkapacítást növeli; belső szerveket átmasszírozza; belső elválasztású mirigyek működését kiegyensúlyozza; vegetatív idegrendszer működését harmonizálja; érzelmeket/hangulatot/tudatállapotot kiegyensúlyozza.
A Callenetics és Pilates mozgásformák olyan komplex mozgásformai rendszerek, ahol a nyugati világ anatómiai ismeretei ötvözésre kerültek a keleti mozgáskultúra bizonyos eszközeivel. Mindkét mozgásforma a jóga eszköztárára építkezik; kiegészítve alakformáló, testtartásjavító és a mély-izmok, valamint a „core izmokra” (csípő/derék/hasizmok/törzsizmok), mint erőközpont használatára fókuszáltan végzet mozgásokra összpontosít.
Ezen mozgásformák tartásjavító, erősítő, feszesítő, nyújtó, lazító, koncentráló gyakorlatokat tartalmaznak, melyek összességében segítik a test alakformálását, izomerősítését, valamint megteremtik a test- és lélek összhangját a gyakorlás során. Elsősorban a „core”, azaz a törzsizomzat és a mély tartóizomzat megerősítésén keresztül jótékonyan hatnak a gerinc menti idegekre, ízületekre és izmokra, amivel segítik a gyakorlót a helyes ülő- és álló tartások kivitelezésében, ezzel csökkentve a gerinc a derék/csipő és térd terheltségét. Tehát gyakorlásukkal hosszú távon javítják a testtudatosságot, testtartást; csökkentik a csípő-, derék-, térd és gerincbántalmak tüneteit és azok kialakulását, valamint megnyerő külsőt és jó közérzetet biztosítanak gyakorlójuk számára.
A Do-In egy olyan japán – Zen hagyományokból származtatott – mozgásforma, amely főleg kitartott mozdulatokból, nyújtásokból, önmasszázsból, test paskolásból és figyelmes légzéshasználatból álló gyakorlatokat foglal magába. A mozdulatai igen egyszerűek, korosztálytól, nemtől és edzettségi szinttől függetlenül, mindenki számára lehetőséget teremt az aktív, lassú meditatív mozgásra, a figyelem és a test-tudatosság fejlesztésére és a testi lelki feltöltődésre. A foglalkozásokon tudatosan lélegzünk és arra törekszünk, hogy az energiát az alsó „Dantien”-ben, a test központi energiatároló részében tartsuk. Eközben az ujjainkkal, tenyerünkkel, kézfejünkkel finoman „kezeljük” magunkat: bizonyos helyeken megpaskoljuk, máshol átmasszírozzuk testünk egyes részeit.
A lényege, hogy a felgyülemlett feszültséget felszabadítsuk és utat teremtsünk az energia szabad áramlásának, koncentrálva a testünk azon részeire, ahol elakadást, merevséget vagy pangást érzünk.
A csoportos mozgásórákon mindenki elsajátíthatja azt, hogy hogyan irányítsa testét és mozdulatait tudatosan egy adott mozgásforma kivitelezése során annak érdekében, hogy saját egészségét megőrizze és javítsa. A fizikális mozgásórákon elsajátítjuk a helyes testtartási formákat és a megfelelő légzéstechnikákat, melyeket az órákon kívül a hétköznapjainkba is átültethetünk.
Ezenkívül, a mozgásórák lehetőséget adnak számunkra a hétköznapi rohanó, stresszes világunktól való elszakadásra és egy belső kis nyugalom szigeten a béke, a harmónia és az egészség megtalálására.
A gyakorlatoknak köszönhetően megtanulhatjuk kezelni napi problémáinkat és stresszes helyzeteinket annak érdekében, hogy kiegyensúlyozottabbak és energiával teltebbek legyünk, mely hozzájárul általános közérzetünk- és egészségünk megóvásához, fenntartásához! Mivel testi- és lelki állapotunkért magunk vagyunk elsősorban felelősek, így a boldog és egészséges állapotunkért saját magunknak kell „megmozdulni” – cselekedni !
Miben tud segíteni a
strukturális mozgásóra?
A strukturális mozgásterápia jótékony hatásai:
- Pozitívan hatunk az izomzatra
(izomtömeg és erő növelése/fejlesztése, izmok nyújtása, mély/tartó izomcsoportok fejlesztése) - Csont-porc anyagcsere fokozása
(csontritkulás, porckopás esetén segít, illetve megelőz) - Ízületek mozgásterjedelmének javítása/fenntartása
- Stimuláljuk a szív- és keringési rendszert
(keringés javítása, vérnyomás kiegyenlítése) - Fejleszti a légzőrendszer működését
(jobb oxigén ellátás és tüdőkapacitás növelése) - Pozitívan hatunk az anyagcserére
(májműködés/méregtelenítés javítása, kötőszöveti méregtelenítés beindítása, szénhidrát anyagcsere fokozása, koleszterinszint szabályozása) - Hatunk a hormonális rendszer működésére
(belső elválasztású mirigyek működés szabályozása) - Pozitívan hatunk az idegrendszer működésére
(vegetatív idegrendszer működés szabályozása) - Stresszcsökkentés, agresszió levezetés
(paraszimpatikus hatás fokozása) - Hangulatjavítás, közérzetjavítás
- Testtudat-testkép és önbecsülés fejlesztés
(motiváció és teljesítmény fokozás) - Immunrendszer stimulálás
(fehérvérsejt és NK aktivitás fokozása, szervezet öngyógyító mechanizmusainak fokozása) - Női betegségek esetén jótékony hatású
(endometriozis, PCOS, menstruációs problémák, menopauza tünetek ellen) - Időskori általános problémák esetén
(székrekedés, prosztata gondok, vérnyomás problémák, mozgásszervi panaszok) - Emésztési zavarok esetén
(a belső szervek/belek masszírozása által) - Derékfájás, nyakfájás, gerincproblémák, csípő- és térdízületi fájdalmak ellen
A gyakorlás feltételei:
- Csendes- nyugodt környezet
- Kényelmes ruházat
- Figyeljük mozdulatainkat
- Figyeljük a helyes légzést a mozgással összhangban
- Figyeljük a helyes testtartást
- Fokozatosság elvét tartsuk be
- Erőlködés nélkül ellazított izmokkal, ízületekkel gyakoroljunk
- Koncentráljunk mindig az adott mozdulatra
- Tudatosan, koncentráltan legyünk jelen a gyakorlatok végzésekor
- Kimerülten, éhesen és dekoncentráltan ne gyakoroljunk
- Étkezést követően minimum 1-2 órát várjunk gyakorlás előtt
A strukturális mozgásterápia ellenjavallatai:
- Lázas állapot
- Nagyon legyengült szervezet
- Akut-heveny gyulladás
- Műtétek után (4-6 hónapig)
- Csonttörés esetén (majd csak a rehabilitációban)
- Terhesség esetén fokozatosság elve
- Sérv esetén bizonyos gyakorlatok mellőzésével
- Pszichoszomatikus tünetek esetén
- Drogos, alkoholos, önkívületi állapotokban
- Közvetlen infarktus vagy stroke után (rehabilitációs időszaktól lehet fokozatosan kezdeni)
Negatív érzetek - hatások megjelenése gyakorlás során/után:
- Nehézkes testtartás érzet, izom és ízület bemerevedés
- Test és végtagok kimelegedése és izomterheltség érzete
- Izomláz és izomfájdalmak megjelenése
- Erősebb éhségérzet
- Esetleges fejmelegedés, fejfájás érzete, szédülés
A negatív testi érzetek nem lesznek tartósak és, ha már megfelelően tudunk gyakorolni, akkor nem is fognak jelentkezni, maximum csak az első pár alkalom után tapasztalhatunk kellemetlen testi érzeteket, de hosszú távon csak a pozitív hatások fognak velünk maradni.
Kezdjen el tudatosan és hatékonyan mozogni!
Induljon el a változás útján!
Kezdjen el tudatosan tenni egészsége visszanyeréséért, a jó közérzet megteremtéséért és a megőrzéséért!
Jöjjön el csoportos foglalkozásainkra és találja meg saját belső harmóniáját és vegye vissza az irányítás élete és egészsége felett!
A csoportos közérzetjavító mozgásórák az órarendben megjelölt időpontokban és napokon vehetőek igénybe.
Az órákon való részvétel előzetes bejelentkezést/regisztrációt
követően látogathatók.
Bejelentkezés:
mozgas@zentest.hu
e-mail címen