Vitamin kalauz A-Z-ig a Zen-Test Természetgyógyászattal – első rész

 Vitamin kalauz A-tól Z-ig (első rész):

Miért is fontosak a számunkra- és hogyan használjuk őket helyesen?

 

A szervezetünk védekező képességének javítása, a kórokozókkal szembeni ellenálló képességünk fokozása mindannyiunk számára az egyik legfontosabb teendő ahhoz, hogy egészségünket hosszú távon megőrizzük és szervezetünket jó állapotban betegségektől mentesen tartsuk. Ennek számos nélkülözhetetlen alappillére van, úgy, mint a fizikális test karbantartása, az „energetikai test” karbantartása és a lelki egyensúly fenntartása. Ezen tényezők mind szükségesek ahhoz, hogy az ember hosszú távon jól érezze magát, azaz fitt-, üde-, boldog- és egészséges legyen, mint mondják is: „ép testben-ép lélek”.      
Minden területről órákat lehetne mesélni és oldalak írni, már csak arról is, hogy miként hatnak egymásra, melyiknek mi az alapja, mitől romlik el a harmonikus működésük/egyensúlyuk és, hogy ezt hogyan is lehet visszaállítani vagy megőrizni hosszú távon.
Így látható, hogy számos terület van, ami a valós és teljes embert nézve a „holisztikus” egészségmegőrzéshez nélkülözhetetlen.  

Mostani írás-sorozatomban a test fizikális síkján maradva, a szervezet belső egyensúlyának a molekuláris irányból való megtámogatásáról fogok számotokra kisebb betekintőt nyújtani, mely információk birtokában ti magatok is képesek lesztek aktívan tenni egészségetek megőrzéséért a hétköznapok rohanó világában.
A fizikális ellenálló képességünk és belső egyensúlyunk egyik legfontosabb alappillére az, hogy a szervezet anyagcsere szinten, azaz molekulárisan is megkapja építő elemeit (alapköveit), vagyis azokat az elemi vitális anyagokat, melyek saját maga felépítéséhez és működéséhez nélkülözhetetlenek. Amellett, hogy ezen anyagok építőkövek a szervezet számára (hormonok, enzimfolyamatok felépítéséhez és működéséhez nélkülözhetetlenek), még plusz hatásként antioxidáns tulajdonságokkal is rendelkeznek, azaz megkötik/semlegesítik a szervezetet öregítő/károsító szabadgyököket is. Amennyiben ezekből a vitális anyagokból hiány alakul ki, egy idő után ez funkcionális (működési) zavarokhoz fog vezetni, mely végül fizikális tüneti szinten, valamint betegségek formájában fog megjelenni testünkön.
Ezen nélkülözhetetlen anyagok a szervezet számára a vitaminok és az ásványi anyagok/nyomelemek. Ezen anyagokra minden élő szervezeteknek szüksége van a megfelelő működéshez, valamint az életben maradáshoz.
Ebben a sorozatban most a vitaminokra fókuszálva kívánok nektek egy részletesebb áttekintőt adni, arról melyik vitaminra-, milyen formában- és miért- is van szüksége a szervezetünknek, valamint ezeket hogyan tudjuk számára a legjobban biztosítani.

Kezdjük a vitaminok általános definíciójával és azzal, hogy miért is olyan fontosak számunkra:

 

A tudományos világ az 1910-es évekre jutott olyan fejlettségi szintre, hogy az évszázados tapasztalatokat is felhasználva felismerje, hogy a tápláléknak az energiát szolgáltató makro-tápanyagokon, vízen és ásványi sókon kívül, más fontos járulékos anyagokat is tartalmaznia kell, hogy a leghatékonyabb módon legyünk képesek támogatni egészségünket. Ezeket az egyéb fontos anyagokat egy lengyel biokémikus, Kazimierz Funk 1912-ben nevezte el „vitaminoknak”.     
A vitamin azaz „vitalis amin”- az élethez elengedhetetlenül szükséges anyagot jelenti.
Általában elmondható (bizonyos kivételeket leszámítva), hogy a vitaminokat a szervezet Önmagában nem képes előállítani, azaz vagy a vitamin előanyagát vagy pedig a teljes vitamint (vitamin szerkezetet) külső forrásból kell bejuttatni valamilyen formában a szervezetünkbe.              
A XXI. századra eljutottunk oda, hogy táplálkozás révén már nem vagyunk képesek eleget bejuttatni/pótolni ezen anyagokból még akkor sem, – ha figyelve saját életvitelünkre – megfelelő mennyiségű zöldséget és/vagy gyümölcsöt fogyasztunk.
Sajnos a termőtalajok kizsákmányolásával, valamint a nagyüzemi növénytermesztési- és állattenyésztési módszereknek köszönhetően mára már a gyümölcseink, zöldségeink és húsaink nem tartalmazzák azt a mennyiségű vitamint és ásványi anyag mennyiséget, melyet akár még 100-200 évvel ezelőtt az elődeink táplálkozással be tudtak juttatni szervezetükbe.    
Tudományos eredmények alapján is igazolttá vált, hogy csak az elmúlt 30-50 év alatt a gyümölcsök és zöldségek vitamin tartalma drasztikusan csökkent. Van olyan, amelyik 40-50% visszaesést mutatott, de van, amelyik akár 80-90%-os mértékben csökkent a 100 évvel ezelőtt feljegyzett vitamintartalmakhoz képest.             
Fontos megemlítenünk, hogy nem csak a bevitt zöldség és gyümölcs tartalmaz jóval kevesebb vitamint, mint századokkal korábban, de sajnos a XXI. századi ember emésztőrendszere is számos negatív hatásnak van kitéve azóta, melyek miatt funkcionális károsodásokon ment keresztül és amelynek következtében lehet még azt a kevés tartalmat sem képes a bélrendszere lebontani/felszívni, ami a táplálkozás révén esetlegesen bekerülne.               
Ilyen károsodás a bélflóra felborulása, a jelentős stressz-hatások (krónikus stressz), a folyamatos gyulladáskeltő anyagok bélbe kerülése (tartósítószerek, adalékanyagok, toxinok, stb…) és az ezek miatt kialakult krónikus gyulladások, következésképpen a bélhámsejtek sérülése, az áteresztő bélszindróma, valamint az ételintoleranciák megjelenése mind-mind negatív hatással vannak arra, hogy a bélrendszer mit képes megemészteni és abból mit képes felszívni és hasznosítani.             
Sajnos a XXI. századra egy szintén figyelmet igénylő új jelenség is felütötte a fejét, melyet „civilizációs éhezésnek” neveztek el, azaz túlzott bevitel mutatkozik a makro tápanyagok (zsír, fehérje, szénhidrát) fogyasztás területén (ún. „túlevés/túlkínálat”); míg a mikro tápanyagok oldalán (vitaminok és ásványi anyagok) hiányállapotok/limitáció, azaz „éhezés” áll fent a mai modern, városiasodott ember szervezetében.
Összefoglalva, mára már elengedhetetlenné vált az, hogy egy alap táplálkozás mellett odafigyeljünk arra, hogy a legszükségesebb vitaminokat, kiegészítéssel is megtámogatva pótoljuk szervezetünk számára, ezzel is segítve és támogatva annak munkáját.
Emellett szól az is, hogy egyénre szabottan mindenkinek más és más a vitamin igénye, melyet számos dolog befolyásolhat, többek között például az illető neme, kora, szellemi és fizikai aktivitása, hogy szabadban vagy mesterséges környezetben dolgozik-e vagy esetleg épp várandós-e.            

Vannak ún. „alap ajánlások”, melyek általánosságban is elmondhatók a nagy átlagot tekintve, de emellett mindig érdemes egy saját (egyénre szabott) meghatározást tenni a vitaminszükségletünket érintően és ennek megfelelően kiegészíteni a bevitt mennyiségeket és típusokat.     
Például egy olyan személy, aki nyáron kint dolgozik kerti munkán/földeken a szabadban és sokat van a napon, az ő számára a nyári hónapokban nem kell
D-vitamint pótolni, viszont annak, aki nyáron is egy íróasztal mögött dolgozik mesterséges fényben napi 8 -10 órában, ott bizony „hiába süt kint a nap”, számára elengedhetetlen fontosságú a D-vitamin pótlás a nyár folyamán is!   
Vagy például, aki egész nap szellemi munkát végez („fent van a fejében”), annak elengedhetetlen a nagy arányú B-vitamin pótlás az idegrendszer támogatására, míg ezzel szemben, aki fizikai munkát végez, annak nem lesz ilyen mértékű B-vitamin igénye.
A dózisok tekintetében is eltérő az, hogy kinek mekkora igénye van egyes vitaminokra- és ásványi anyagokra. A gyermekek fejlődő szervezete például sokkal magasabb arányt igényel, mint egy felnőtt, normál életvitelt folytató ember, míg egy idős ember megint nagyobb arányban igényel bizonyos vitaminokat- és ásványi anyagokat, mint a fiatalabb korosztály, mivel náluk már nem olyan hatékony a hasznosulás a szervezetben és bizonyos szerveik extra támogatást igényelnek.          
Nem mindegy az sem, hogy férfi vagy nő-e az illető, sportol-e vagy sem, azaz, hogy milyen mértékű a fizikai aktivitása.        
Látható, hogy számos dolog van, ami meghatározza, hogy az adott egyén szervezetének milyen- és mennyi vitamin kiegészítésre van szüksége.
Ebben nyugodtan lehet hozzáértő szakemberek tanácsát, segítségét kérni, hogy pontos, egyénre szabott javaslatokat/ajánlásokat kapjunk a saját életvitelünk és élethelyzetünk függvényében.       
Ettől függetlenül vannak alap javaslatok: dózisra, típusra és minőségre egyaránt, melyet szeretnék veletek megosztani annak érdekében, hogy mindenki el tudjon indulni Önállóan is az egészségmegőrzés felé.        

 

Fontos kiemelni azt is, hogy a fentebb leírtak nem azt jelentik, hogy akkor már ne is fogyasszuk zöldséget és gyümölcsöt, mondván, hogy „úgy sincs benne elég vitamin és ásványi anyag”… mert aktív biológiai formában azért még mindig az „élő növényi forma” szükséges a szervezetünknek és a táplálékkiegészítők mellé elengedhetetlen az aktív forma bevitele is, a növényi rostanyagok jótékony hatásáról nem is beszélve.

 

A Zen-Test természetgyógyászati rendelő egyénre szabott étrendi tanácsadása:

A gödöllői Zen-Test Természetgyógyászati rendelőben egy holisztikus szemléletű és egyénre szabott komplex tanácsadást és segítséget kaphatsz a megfelelő méregtelenítési, májregeneráló, salaktalanító módszerekről valamint egyénre szabott vitamin és ásványi-anyag használattal kapcsolatosan.
Minden kedves regenerálódni- és töltődni vágyó, aki szeretné szervezetének egyensúlyi állapotát visszaállítani és testét tehermentesíteni, egy saját állapotához- és igényeihez igazított, méregtelenítési és regenerációs tervet kap kézhez, mely ötvözi bizonyos nyugati és keleti méregtelenítő technikákat- így egy teljesen átfogó szervezet megújító csomagot nyújtva mindenki számára.

A dietetikai tanácsok mellett minden érdeklődőt ellátok gyógynövény- és táplálékkiegészítő tanácsadással; lelki/fizikai és energetikai síkon történő méregtelenítő módszerek és technikák ismertetésével (mozgás és légzésterápiás gyakorlatok).
Igény esetén – amennyiben valaki még hatékonyabb kezelést/ egészségmegőrzést szeretne – a kínai gyógyászat eszközkészletének használatán keresztül (energetikai pályákon való blokkok oldása- akupresszúra, masszázs és hazavihető kezelésként fül-akupresszúrás kezelés is igénybe vehető).
Részletekért keress bizalommal elérhetőségeim bármelyikén!

 

 

 

Amennyiben érdekel a vitaminok helyes használatának a témaköre, és szeretnél többet megtudni a témáról, ez esetben kérlek olvasd el a bejegyzéssorozat többi részét is:

Ha szeretnél értesülni a legfrissebb természetgyógyászati és egészségmegőrzést támogató hírekről/érdekességekről a jövőben ez esetben csatlakozz kérlek a Zen-Test Természetgyógyászat facebook csoportjához: